sprzedaż

Sklep internetowy czy stacjonarny?

Handel przez Internet rozrósł się w ostatnich latach do ogromnych rozmiarów. W sieci można kupić już niemal wszystko bez najmniejszego wysiłku. Czy oznacza to koniec tradycyjnych sklepów stacjonarnych? A może jednak wciąż mają one swoją rację bytu?

Wygoda dla klientów

Dotychczasowo wielką zaletą sklepów stacjonarnych był fakt, że klient mógł obejrzeć dany towar na miejscu i wypróbować go lub przymierzyć, jeśli była taka potrzeba. W dobie bezpłatnych zwrotów i przesyłek straciło to na znaczeniu, chociaż wciąż jest pewnym plusem na korzyść tradycyjnego sklepu. Zwłaszcza dla młodych ludzi, którym ciężko jest się rozstać z technologią, znacznie ważniejsza jest możliwość szybkiego dokonania zakupu z komfortu własnego domu. Problem może się pojawić, jeśli potrzebujemy danego przedmiotu natychmiast. W dobie ekspresowych przesyłek kurierskich jest on coraz bardziej niwelowany, ale faktycznie często szybszą opcją jest pójście do sklepu stacjonarnego, jeśli znajduje się w pobliżu.

Oszczędność dla firmy

Prowadzenie sprzedaży stacjonarnej wiąże się ze sporymi kosztami, począwszy od bardzo kosztownego wynajęcia powierzchni. Pod tym względem przewagę ma strona internetowa https://finanse.net.pl/ , której utrzymanie i obsługa również kosztuje, ale znacznie mniej. Pozwala to często na obniżenie cen towarów w porównaniu z cenami w sklepach stacjonarnych, co napędza sprzedaż. Zresztą obecnie nawet sklepy, które prowadzą tylko sprzedaż stacjonarną posiadają witryny internetowe w celach marketingowych, a więc ponoszą dodatkowe koszty. Nawet nieposiadanie magazynu dla sklepu wysyłkowego nie jest problemem nie do obejścia – coraz częstsze jest wysyłanie towarów bezpośrednio z hurtowni.

Promocja sklepów lokalnych

Prowadzenie sprzedaży stacjonarnej nie wyklucza istnienia sklepu internetowego i vice versa. Obie te rzeczy mogą się wzajemnie uzupełniać, pozyskując w ten sposób coraz szerszą bazę klientów dla sklepu. Może to być zwłaszcza korzystne dla małych biznesów lokalnych, na przykład sklepów z ręcznie robioną biżuterią czy przedmiotami niszowymi, których baza klientów dla sklepu stacjonarnego może być mocno ograniczona. Otworzenie sklepu internetowego pozwala na zapoznanie się z produktami klientom z całego kraju, a nawet i świata.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy sprzedaż internetowa może wyprzeć sprzedaż stacjonarną. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, zawsze jest też możliwość prowadzenia dwóch typów sklepu jednocześnie. To, które rozwiązanie będzie najlepsze, zależy od indywidualnych cech danego biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *