doradca finansowy zarobki

Ile zarabia doradca finansowy?

Zawód doradcy finansowego jest dość młodą profesją, jednak prężnie się rozwija i wciąż zyskuje na popularności. Pierwszą firmą doradztwa finansowego była firma Expander, która rozpoczęła swoją działalność w 2000 r. Od tego czasu pojawiały się także inne podobne firmy jak np. Open Finance czy Money Expert. Na początku doradcy finansowi nie cieszyli się przychylnymi opiniami na swój temat. Jednak teraz, kiedy świadomość społeczeństwa dotycząca pracy doradców jest wyższa zyskują oni coraz większą rzeszę klientów. Czym tak właściwie zajmuje się doradca finansowy i jakie są doradca finansowy zarobki?

Otóż jak sama nazwa wskazuje doradza on klientom przy wyborze usług finansowych. Ponadto gromadzi i weryfikuje dokumentację i bardzo często współpracuje z bankami. To właśnie z tej współpracy doradcy finansowi czerpią niekiedy bardzo duże, o ile nie najwyższe zarobki.

Ile zarabia doradca finansowy?

Dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w grupie 247 doradców finansowych ukazują, iż średnie doradca finansowy zarobki to 4 290 PLN brutto. Co drugi doradca finansowy otrzymuje pensję od 3 450 PLN do 6 090 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych doradców finansowych zarabia poniżej 3 450 PLN brutto. Z kolei 25% najlepiej opłacanych może liczyć na doradca finansowy zarobkipowyżej 6 090 PLN brutto.

Ponadto współpracując z instytucjami finansowymi doradcy, którzy namówili klienta na skorzystanie z produktu danej firmy uzyskują prowizję. Jej wysokość może się znacznie różnić w zależności od tego, czy bank udzielił klientowi kredytu konsumpcyjnego, hipotecznego czy też pożyczki. Prowizje te różnią się także z zależności od tego, z którym bankiem doradca finansowy współpracuje. Najniższa prowizja od udzielonego kredytu wynosi około 0,5%, natomiast najwyższa sięga nawet ponad 4%. Łatwo w ten sposób przekalkulować zarobki, na jakie może liczyć doradca finansowy w przypadku pośredniczenia. Jeśli z jego pomocą klient zdecyduje się zaciągnąć kredyt w wysokości ok. 300 000zł w banku, z którym współpracuje doradca finansowy to jego prowizja może wynieść od 1500 zł (prowizja 0,5%) do 12000 zł (prowizja 4%).

Doradca finansowy zarobki

Nawet jeżeli na jednej transakcji doradca finansowy zarobi najniższą stawkę, to i tak może osiągnąć miesięczne wynagrodzenie rzędu ok. 4500 zł (po sfinalizowaniu 3 transakcji). Na kredytach jednak się nie kończy. Doradcy finansowi pośredniczą także w sprzedaży produktów dodatkowych, jak lokata czy ubezpieczenie kredytu, a każda kolejna sprzedaż wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem. Dotyczy to doradców finansowych prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich zarobki są wyższe w porównaniu do osób pracujących w firmach doradczych, ponieważ cała prowizja trafia do nich.

W przypadku firm doradczych za każdy sprzedany kredyt firma pobiera ok. 2-2,5 proc. prowizji (liczonej od sumy kredytu). Natomiast do doradcy trafia od 0,5 do 1 proc. sumy kredytu. Ponadto pracownicy firmy doradczej, którzy osobiście jeżdżą do klienta mogą liczyć na wyższe zarobki niż ci, którzy siedzą na miejscu w oddziale. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszyscy zatrudnieni na tym samym stanowisku zarabiają tyle samo. Doradca finansowy zarobki zależą od stażu pracy, wykształcenia, wielkości firmy czy województwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *